Prehodna virusna obolenja običajno povezujemo s prehladom in gripo, čeprav so med pogostimi virusnimi tudi virusna obolenja, ki povzročajo težave prebavnemu traktu. Te težave se kažejo kot bolečine v želodcu, driska, bruhanje ter splošni občutki oslabelosti, naravno pa se lahko z njimi enostavno spopadate – več na www.smrekovit.si/bolecine-v-trebuhu.
Bolečine v želodcu
Abdominalne bolečine so skupen izraz za bolečine, ki jih oseba zaznava med predelom prsnega koša in dimelj. Zavedati se je potrebno, da v nekem obdobju v življenju praktično vsak posameznik začuti nelagodje v tem predelu, ki ga opisuje kot bolečino. Med najpogostejšimi viri so bolečine v želodcu. To je organ v katerem se nahaja klorovodikova kislina, ki poskrbi za delno razgradnjo hrane, hkrati pa je bistvena pri uničevanju morebitnih mikroorganizmov, ki preko hrane sicer lahko vstopijo v naše telo.
V osnovi ločimo več tipov abdominalne bolečine. Splošna ali generalizirana se nanaša na večje območje predela trebuha in je običajno povezana z virusnimi obolenji, zaprtjem ali napihnjenostjo. Lokalizirana bolečina je omejena na točno določeno mesto trebušnega predela in običajno nakazuje na težave s posameznim organom, na primer želodcem, slepičem in žolčnikom. Krčem podoba bolečina v večini ni nevarna in je najpogosteje povezana z vetrovi in napihnjenostjo, čemur pogosto sledi driska. V kolikor pa se bolečina pogosto ponavlja, traja več kot en dan in jo spremlja vročina, pa lahko taka oblika bolečine nakazuje na resnejše zdravstvene težave, zaradi česar je priporočen obisk osebnega zdravnika, ki bo na osnovi anamneze in pogovora opravil ustrezno diagnostiko stanja. Zadnja oblika bolečine je bolečina v obliki kolik. Gre za bolečino, ki se pojavlja v tako imenovanih valovih, kar pomeni, da se pojavi hitro, prav tako hitro pa tudi izgine in je zelo pogosto zelo boleča. Taka vrsta bolečine nakazuje na resnejša zdravstvena stanja, med najpogostejšimi vzroki zanjo so ledvični in žolčni kamni. Taka stanja zahtevajo takojšen obisk in zdravljenje pri zdravniku.