Čutila so organi, ki jih naše telo potrebuje za najboljše možno zaznavanje okolja. Pri tem okvare čutil omejijo naše dojemanje okolja in nas prikrajšajo za pomembne informacije. Med najpogostejše okvare sodijo okvare vida – tudi vi slabo vidite? Skupaj z nami preverite, kaj je dioptrija in kako vam lahko strokovnjaki pomagajo, da boste spet videli.
Kaj sploh je dioptrija? Gre za vsesplošno uporabljen izraz, ki se nanaša na vrednost dioptrijske napake v očesu. To pomeni, da nam vrednost dioptrije (ta je lahko pozitivna ali negativna) pove, koliko enot je potrebnih za popravo dioptrijske okvare, da dosežemo popoln vid. Večja kot je dioptrija, večja je dioptrijska napaka v očesu.
Pozitivna vrednost, to je plus (+) dioptrija, se nanaša na daljnovidnost. To pomeni, da oseba odlično vidi predmete, ki so od nje zelo oddaljeni, hkrati pa ta ista oseba težko izostri predmete zelo blizu nje. Medicinski izraz za daljnovidnost je hiperopija (tudi hipermetropija).
Pogostejša dioptrijska napaka od daljnovidnosti pa je kratkovidnost, ki jo opredeli negativna, to je minus (-) dioptrija. Ta je v svetovnem merilu nenehno v porastu (število kratkovidnih se je v obdobju zadnjih petdeset let podvojilo!). Kje iskati vzrok za porast te dioptrijske motnje, je težko govoriti, se pa stroka nagiba k ugotovitvam, da k porastu števila kratkovidnih oseb prispevajo tudi računalniški, televizijski in mobilni zasloni, nekaj pa je tudi v genetiki posameznika, ki je lahko bolj ali manj nagnjen k razvoju te dioptrijske napake.
Kako si pomagati?
Ko opazite težave, te se najpogosteje izražajo v obliki zamegljenega vida, se naročite na pregled pri specialistu za oči. To je optometrist, ki bo opravil pregled vašega vida in s pomočjo posebnih optometričnih merilnih naprav najprej ocenil, nato pa natančneje določil dioptrijo vsakega posameznega očesa. Glede na rezultate, vam bo specialist predlagal terapijo – bodisi občasno ali stalno uporabo dioptrijskih očal, bodisi uporabo leč. Vnekaterih primerih pa je možna tudi trajna laserska operacija vida.