Včasih, ko še nismo poznali plastičnih igrač, so bile lesene igrače prevladujoče igrače. Poleg lesenih igrač so bile tu še punčke iz cunj za deklice. Danes pa so lesene igrače zopet »in«, saj s tem omogočimo, da se otrok igra z naravnimi materiali in ne pozna le umetnih materialov. Pri lesenih igračah je pomembno, da so pobarvane z ekološkimi vodnimi barvami in ne s kemičnimi proizvodi. Igrače so le igrače in lahko hitro pristanejo tudi v ustih.
Igrače iz lesa so lahko didaktične, spodbujajo otroka pri motoričnem razvoju, prepoznavanju barv in razvijanju otrokove domišljije. Avtomobilčki in avtomobilske steze, helikopterji, kocke za sestavljanje gradu ali hišic, lesene hišice in oprema za lesene hišice, lesena glasbila in lesene sestavljanke… izbira je res pestra, zato se za vsakega otroka najde kakšna izmed lesenih igrač.
Med lesene igrače oz. boljše pripomočke pa spada tudi majhno leseno pohištvo – kompleti mizice in stolov ali klopi, stolčki ali pručke in zaboji za igrače. Vse to je namenjeno igri in učenju navad. Med lesenimi igračami tako najdemo tudi leseno orodje in postajo za popravljanje, leseno sadje in zelenjavo za rezanje, kuhinjske pripomočke in celotno kuhinjsko nišo. Seveda vsi dobro poznamo abakus z barvnimi kroglicami, ki služi učenju štetja, seštevanja in odštevanja, otroci pa se z barvnimi kroglicami tudi zaigrajo še preden poznajo števila.
Najbolj zabavne pa so seveda lesene igrače, ki omogočajo sestavljanje in je treba igro prepustiti otrokovi domišljiji. Sestavljanje gradu iz kock, hišic in stolpov, sestavljanje tračnic in lesenih vlakov s pisanimi vagoni. Tukaj ima otroška domišljija brezmejne možnosti in se otroci lahko kreativno izrazijo skozi igro.
Naravni materiali se v rokah občutijo čisto drugače kot umetni. So toplejši in prijetnejši na dotik, zato ni čudno, da se otroci radi igrajo z lesenimi igračami. Za otrokov razvoj v mladostnika in odraslo osebo je pomembno, da se mu omogoči igranje z različnimi igrami, skozi igro pa se nauči o življenju in navadah.