Soja je najbolj bogat vir rastlinskih beljakovin, zato ni čudno, da je čedalje bolj priljubljena pri športnikih ter ostalih, ki so nadpovprečno fizično aktivni. Slednji sicer raje posežejo po sojinih proteinih v prahu, saj je v tej obliki koncentracija beljakovin večja. Čeprav je soja dlje časa veljala za »superživilo«, zadnje raziskave kažejo, da z njo ne gre pretiravati, zlasti če je ta gensko spremenjena, zato bodite pri nakupu pozorni na oznake proizvajalcev.
Beljakovine v soji naj bi pozitivno vplivale na izgubo maščob, a hkrati naj bi v telesu povečevale raven hormona estrogena (ženski spolni hormon) in zniževale testosteron, kar ima slabe vplive zlasti na moški del populacije. Priporočljivo je, da se jih jemlje v manjših količinah ter da se vnos proteinov kombinira z bolj zdravo sirotko in kazeinom, oboje se dobi tudi v obliki praška. Spet druge raziskave pa kažejo popolnoma drugačne rezultate in med drugim tudi to, da sojine beljakovine ugodno vplivajo na metabolizem in znižujejo holesterol ter preprečujejo bolezni srca in ožilja. Poleg tega je soja odličen vir proteinov za vse tiste, ki trpijo zaradi preobčutljivosti na laktozo (lakto-intoleranca) ter omega 3 maščobnih kislin, ki so vitalnega pomena za normalno funkcioniranje našega telesa. Za športnike je denimo kombinacija soje in sirotke primerna za uživanje pred treningom, saj pozitivno vpliva na krvni obtok v mišicah. Odlična je tudi kombinacija soje in nekaterih oreščkov ali soje in lanenega olja, saj si s tem tudi zagotavljamo raznolikost prehrane, predvsem če ste vegetarijanci ali se izogibate uživanju mesa.
Dejstvo je, da konkretnih rezultatov, ki bi kazali na izključno slabe ali izključno dobre lastnosti sojinih beljakovin, znanstveniki niso še niti ovrgli niti potrdili. Kot pri vseh drugih stvareh tudi tukaj velja, da ne gre pretiravati zgolj z vnosom enega vira beljakovine, ampak te pridobivajte iz različnih virov.