Kadar zbolimo odrasli, niti ni velike razlike, ali imamo telesno temperaturo povišano za pol stopinje ali eno stopinjo, pri otrocih, še zlasti dojenčkih, malčkih in predšolskih otrocih (ki zaradi prvih srečanj z različnimi virusi in njihovim hitrim širjenjem v vrtcih dejansko najbolj pogosto zbolijo), pa je to lahko precej pomembno. Poglejte si sodobni infrardeči termometer na http://www.toplomer.si/termometer.php.
Pri nas smo že takrat, ko je hči malo pred prvim letom starosti prvič zbolela, v lekarni kupili digitalni termometer, ki naj bi hitro in enostavno meril temperaturo (in je bil prilagojen tudi rektalni uporabi, saj je imel mehko konico). Do danes, ko ima hči osem let, smo jih zamenjali že kar lep kupček. Ko je prišlo zaradi povišane temperature pri starosti leta in pol do vročinskih krčev, zaradi katerih je bila hči hospitalizirana in zaradi katerih nismo smeli nikoli več dovoliti, da bi njena telesna temperatura ob bolezni presegla 38,5 stopinje Celzija, je namreč postalo jasno, da potrebujemo termometer, ki je dejansko natančen. Težava pa je bila v tem, da so štirje termometri, ki smo jih imeli doma, kazali vsak drugače.
Takrat sem bila seveda tako zaskrbljena kot nejevoljna in želela sem, da bi kje še dobila dobri stari termometer na živo srebro – ti pa seveda niso več v prodaji, ker je živo srebro strupeno.
Nato sem pri zdravniku nekoč opazila, da so uporabili za merjenje temperature termometer, ki je bil podoben tistemu z živim srebrom, vendar pa je bil v njem nekakšen modro obarvan alkohol. In takšnega sedaj uporabljamo tudi doma – termometer, ki deluje na podlagi fizike, pač ne zataji tako pogosto kot digitalna elektronika – še zlasti tista poceni.