Otroški avtosedeži so zelo širok pojem in velikokrat so starši v vsej poplavi informacij, reklam, nasvetov in ponudb zmedeni in prestrašeni, saj ne vedo, kako izbrati in predvsem, kaj oz. kateri sedež, da bo dovolj varen, udoben in konec koncev tudi vzdržljiv, saj nekatere otroci uporabljajo dlje časa in morajo biti tudi trpežni.
Kakor pri vseh stvareh tudi tukaj lahko izbirate v različnih cenovnih razredih, ki velikokrat zmedejo, saj vedno ne pomeni, da je dražje tudi boljše in bolj kakovostno. Vsekakor je treba opozoriti na to, da si je priporočljivo ogledati teste avtosedežev, ki so vsako leto objavljeni v avto revijah in tudi na spletnih straneh, tako tujih kot tudi slovenskih. Na slovenskih straneh lahko pobrskate pri spletni strani AMZS-ja, včasih tudi pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Otroški avtosedeži se delijo v več različnih kategorij, glede na starost otroka in tudi kilograme, ki jih ima. Prvi avtosedeži, ki so primerni za novorojenčke in dojenčke nekje do 1 leta so t.i. jajčke ali lupinice. Primerne so do otrokovih 13 kilogramov ali dokler je otrokova glavica pod zgornjim robom avtosedeža. Ta sedež je obrnjen v nasprotni smeri vožnje, da zaščiti otroka pred morebitnim trkom, sploh tedaj, ko še nimajo utrjenih vratnih mišic in refleksov zaščite.
Druga kategorija je skupina sedežev od 9 do 18 kg, ki jih otroci lahko uporabljajo do nekje 4. leta. Nekateri omogočajo več različnih naklonov, tako da lahko otroka poležemo, če nam med vožnjo zaspi.
3. skupina avtosedežev je od 15. do 36. kilogramov , ki jih lahko otroci uporabljajo do 12. leta. Ti avtosedeži imajo stransko zaščito pred bočnimi trki, nastavljiv vzglavni del, da sedež raste z otrokom, in seveda nastavljive pasove, saj je treba v različnih starostnih obdobjih prilagoditi tudi te.
Obstajata še dve vmesni skupini, in sicer od 0 do 18 kg in skupina od 9 do 36 kg. Pri prvi gre za združljivost prvega sedeža, lupinice, in drugega sedeža, kjer lahko vanj damo že novorojenčka, če je obrnjen v nasprotni smeri vožnje in ga kasneje obrnemo, če se otrok npr. pritožuje v sedežu. Vsekakor je varneje v nasprotni smeri. Druga skupina pa je za širšo populacijo in ga imamo dlje časa, saj ima velik razpon kilogramov.
Otroški avtosedeži imajo različne materiale, ki naj bodo takšni, da se otroci na njih ne potijo in so primerni za poletje in zimo, čeprav lahko dokupimo kakšne prevleke, ki to olajšajo. Vsekakor je dobro primerjati ceno, kakovost in teste ter se šele nato odločiti za tisto, kar mislimo, da je dovolj dobro za nas in otroka.