Kamin ima svojega prednika v lončenih pečeh, ki so imele v preteklosti odločilno vlogo v skorajda vsaki kmečki hiši. V zimskih večerih so se tako ob kmečkih pečeh zbrali družinski člani, se greli in prijetno kramljali. Kamin naredi v prostoru s svojim ognjem prijetno vzdušje in je odlično dopolnilo centralnemu ogrevanju. V zadnjih desetletjih se tako kamin pojavlja v skorajda vsakem modernem domu, v katerem ni več toliko namenjen samemu ogrevanju, ampak predvsem kot dopolnitev estetski dekoraciji doma, saj za ogrevanje uporabljamo druge materiale.
Vsekakor pa je mogoče s kaminom ogrevati celotno hišo, saj je tak način v nekaterih primerih celo cenovno ugodnejši od ostalih alternativ. Kamini so več vrst, in sicer lončene peči, toplozračne peči, ležalni kamini, odprti kamini ipd. katere glavna naloga je ogrevanje, danes pa je vse večje povpraševanje predvsem po vgradnih kaminih. Kamin je lahko izdelan tako, da bo v določenem prostoru izstopal ali pa se bo vključil v celoten ambient vašega bivalnega prostora. V modi je vgradni stekleni kamin v minimalističnem slogu, ki daje predvsem videz luksuza in udobja. Vsekakor pa je postavitev vgradnega kamina potrebno načrtovati že med samo gradnjo doma, saj je potrebno imeti pravilno nameščeni dimnik.
Vgradni kamin mora biti v prostoru postavljen tudi tako, da se bo prostor lahko primerno zračil, kar pomeni, da je dobro imeti v prostoru vsaj eno okno. Vgradni kamin velja za enega najbolj hitrih vrst ogrevanja prostora, saj deluje na sistem ventilatorja – pri katerem gre vroč zrak iz kamina v prostor. Hkrati pa kamin oddaja toploto s kroženjem zraka in toplotnim sevanjem. Vsekakor je priporočljivo pred samo vgradnjo oziroma načrtovanjem kamina za nasvet povprašati primernega strokovnjaka.