Čeprav je dan danes že veliko govora o srčno-žilnih boleznih in visokem pritisku, je slednji še vedno eden izmed glavnih razlogov za smrt, tako v Evropi kot tudi v ostalem razvitem svetu. Številni ljudje mu namreč še zmeraj ne posvečajo pozornosti in ga ne kontrolirajo redno ter ga posledično tudi ne zdravijo. Zato pa ne preseneča, da je visok pritisk obravnavan kot nekakšen ‘tihi morilec’ – njegovi simptomi pogosto niso opaženi, hkrati pa je glavni povzročitelj srčnih in možganskih kapi.
Da bi se to sčasoma spremenilo, je potrebno redno ozaveščanje o tej bolezni in ob pojavu visokega pritiska tudi ustrezno ukrepanje. Pomaga pa lahko tudi preventiva, ki vključuje zdravo prehrano in redno gibanje, kar v veliki meri uravnava visok pritisk in preprečuje hujše zaplete. Preberite več informacij na to temo, v nadaljevanju članka pa vam bomo predstavili vzroke in simptome visokega pritiska ter nekatere možnosti zdravljenja.
Zakaj pride do visokega pritiska?
Za začetek je dobro opredeliti, zakaj sploh pride do visokega pritiska oziroma kaj je vzrok, da se pritisk nenadno poviša. Če ima nekdo v vaši družini že od nekdaj visok pritisk, je seveda večja možnost, da ga boste imeli tudi vi. Prav tako je hipertenzija povezana z zamašenostjo žil, kar je v večini primerov pri prekomerno težkih ljudeh, ki se nezdravo in mastno prehranjujejo. Ampak, kot se že dlje časa opozarja, je lahko vzrokov za visok pritisk več, prav tako pa so lahko ti med sabo povezani. Ne gre torej za bolezen, ki se pojavi zgolj zaradi debelosti ali genetike, ampak se lahko pojavi pri vseh ljudeh.
Visok pritisk je na primer povezan tudi s premalo gibanja, kar je dan danes pri večini ljudi. Povečana možnost za nastanek pritiska pa je tudi zaradi alkohola in kajenja, česar se prav tako poslužuje večji delež populacije. Če k temu dodamo še slabo prehrano, ki je dan danes hitra in predelana ter stres, kateremu smo priča praktično vsak dan, je visok pritisk res možen pri vseh. Še bolj dovzetni zanj pa so kronični bolniki, nosečnice in starejši ljudje.
Kako prepoznati visok pritisk?
Bolj kot o tem, da nas visok pritisk zagotovo ne bo doletel, je torej treba razmišljati o tem, kako ga prepoznati in čim hitreje ukrepati. Eno izmed najpomembnejših vodil tukaj je, da se ga redno spremlja. Z rednim merjenjem krvnega tlaka boste namreč hitro zaznali, ali se vaš pritisk spreminja oziroma ali se je v zadnjem času povišal. Zaradi tega pa boste posledično vedeli, kdaj nekaj ni tako, kot bi moralo biti, in je potreben obisk zdravnika.
Če se visok pritisk ne zdravi, se sčasoma lahko pojavijo tudi določeni simptomi, katerih se ne sme zanemarjati. Med te sodijo glavoboli, omotica, utrujenost, zamegljen vid, težave s spanjem in nenormalno bitje srca. V kolikor boste opazili katerega izmed teh simptomov se prav tako priporoča obisk zdravnika.
Kakšni so možni ukrepi ob visokem pritisku?
Kakšni pa so torej možni ukrepi, ko pride do visokega pritiska ali, da se ga prepreči? Da bi se izognili visokemu pritisku ali ga uravnavali, je poleg zgoraj naštetih nasvetov priporočljivo tudi, da se zdravo prehranjujete, se izogibate stresnim situacijam, nadzorujete telesno maso in se čim več gibljete. Prav tako je nujno, da se omeji vnos soli, alkohola in se zmanjša kajenje. Priporoča pa se tudi reden obisk zdravnika in spremljanje zdravstvenega stanja.
Da bo spopadanje z visokim pritiskom lažje, se lahko odločite tudi za strokovno obravnavno pri podjetju Nutrimentum. Ponujajo namreč ustrezno svetovanje, prilagojene in zdrave recepte, spremljanje visokega pritiska ter pomoč pri redni telesni aktivnosti.