Poletje prinaša toplejše dni in željo po odkrivanju naravnih lepot Slovenije. Vas zanima kako je nastalo Zbiljsko jezero? Zbiljsko jezero je umetno akumulacijsko jezero, nastalo je leta 1953 ob gradnji hidroelektrarne v Medvodah, ko so zajezili reko Savo. Nahaja se v kraju Zbilje v občini Medvode. Njegova širina se giblje med 40 in 250 metri, skupna površina pa je skoraj 70 hektarjev. Ena izmed priljubljenih destinacij za obisk so slovenska jezera, ki poleg osupljive narave ponujajo številne druge aktivnosti. Zbiljsko jezero je zaradi svoje lege eno najbolj obiskanih jezer in privablja številne obiskovalce vsako leto.
Razvoj vasi Zbilje in kulturna dediščina
Vas Zbilje se je razvijala skupaj z jezerom. Prvič je omenjena leta 1311. V bližini so vidni ostanki starega gradu Smlednik, na hribu pa vodi križev pot iz leta 1772 s 14 kapelicami. Zbiljsko jezero je danes zelo priljubljena turistična destinacija, predvsem za prebivalce Ljubljane in okolice, saj je oddaljeno le dobrih 10 kilometrov od prestolnice. Njegova dostopna lokacija omogoča enostaven obisk za vse državljane Slovenije, pa tudi za turiste, ki bivajo v bližini Ljubljane in iščejo prijeten kraj za popoldanski izlet.
Biotska raznovrstnost Zbiljskega jezera
Jezero je življenjski prostor za številne vrste ptic in rib, kar povečuje njegovo prepoznavnost. Posebej izstopajo beli labodi, ki so postali prava atrakcija za obiskovalce. Ti elegantni ptiči so priljubljeni med ljubitelji fotografije, ki pogosto lovijo čudovite prizore labodjih družin. Zaradi stalne prisotnosti labodov je jezero dobilo neuradno ime “Labodje jezero”. Pred izgradnjo hidroelektrarne na reki Savi so bile v reki različne vrste rib kot so potočne postrvi, blistavci in kleni. Po zajezitvi in gradnji hidroelektrarne pa je v jezero začelo prihajati veliko količin proda in mulja, kar je spremenilo naravne pogoje za življenje rib in drugih vodnih organizmov. Sedaj je v jezeru večinoma možno srečati rdečeoke, ščuke, krape in podusti. Zaradi sprememb v ribolovnih razmerah je zanimanje za ribolov v jezeru upadlo, prav tako pa so se zmanjšale turistične dejavnosti v okolici. Na prelomu stoletja so bile izvedene sanacije, katerih cilj je bil izboljšati stanje jezera in zmanjšati nabiranje peska in mulja. Ti ukrepi so prispevali k oživljanju turizma, vrnitvi rekreativnih ribičev in povečanju prepoznavnosti jezera.